Üdvözöllek a Kripto csodálatos világában

Az akadémia küldetése, hogy felvilágosítsuk az embereket a kriptovalutákról és a blokklánc technológia lehetőségeiről. Ez az útmutató bemutatja a kulcsfontosságú fogalmakat, amelyekre szükség van a blokklánc technológia világában. Az Akadémia számos cikket fog tartalmazni, amelyek a közgazdaságtantól a számítógépes biztonságig mindenre kiterjednek.
Mi az a kriptovaluta?
A kriptovaluta olyan, mint a készpénz csak digitális formában. Küldhetsz vele pénzt a barátaidnak, vásárolhatsz ruhát, rendelhetsz pizzát vagy akár vehetsz repülőjegyet és foglalhatsz szállodai szobát a nyaraláshoz. A világon bárhova, bármikor és bárkinek elküldheted.
Olyan mint a PayPal vagy hasonlít a banki átutalásra? Nos nem igazán. Sokkal érdekesebb!
A hagyományos online fizetési rendszerek szervezetek tulajdonában vannak. Ha náluk tárolod a pénzed akkor rájuk vagy utalva minden alkalommal, amikor használni szeretnéd.
A kriptovaluták használatakor nincs szükség közvetítőre. Ingyenes szoftverek segítségével saját magad mindent meg tudsz oldani. Csak letöltöd a szoftvert a telefonodra vagy a laptopodra és már kezdheted is az utalást. Sok esetben még regisztrációra sincs szükség.
Az általad használt eszköz a szoftver segítségével csatlakozik a hálózathoz és közvetlenül kommunikál a másik fél alkalmazásával.
Miért nevezik kriptovalutának?
A kriptovaluta elnevezés a kriptográfia és a valuta szóból ered. A kriptogáfia segítségével teszik biztonságossá a kriptovaluták használatát.
A technikai rész megértésére nincs szükséged, egyszerű alkalmazásokat használva minden feladatot könnyen el tudsz végezni.
Tehát efelett a varázslatos internetes pénz felett senki más nem gyakorol semmiféle hatalmat csak az a személy aki birtokolja. A rendszer biztonsága érdekében pedig titkosítást használnak.
De már van bankszámlád – miért akarnád azt lecserélni?
Tények

Szabadon használható
Senki nem korlátozhat a kriptovaluták használatában. A központosított fizetési szolgáltatások viszont befagyaszthatják a számlákat, vagy megakadályozhatják a tranzakciók lebonyolítását.

Cenzúra mentes
A decentralizált hálózatnak köszönhetően teljes mértékben ellenáll a hackerek a hatóságok vagy bármely más típusú fenyegetésnek.

Olcsó és gyors fizetési mód
Amennyiben tranzakciót akarsz végrehajtani, evvel a megoldással pillanatok alatt és sokkal olcsóbban tudod azt megtenni, mint a hagyományos fizetési rendszerekkel.
Mi a helyzet a Bitcoinnal, amiről állandóan oly sokan beszélnek? Ez az első és a mai napig a legnépszerűbb kriptovaluta.
Ki alkotta meg a Bitcoint?
Meglepő, de senki nem tudja, hogy ki az alkotója a Bitcoinnak. A világ csak az álnevét ismeri – Satoshi Nakamoto. Még az sem biztos, hogy Satoshi Nakamoto egy ember vagy egy csoport neve. Vannak olyan elméletek, mint például időutazó vagy hogy egy titkos kormánycsapat.
2008-ban Satoshi Nakamoto nyilvánosságra hozott egy 9 oldalas dokumentumot, amelyben részletesen kifejti a Bitcoin működését. Néhány hónappal később 2009 elején a szoftver is elérhetővé vált.
A Bitcoin sok más kriptovaluta alapjául is szolgál, viszont számos olyan is van amely alapvetően különbözik a nagy öregtől.
Oké, de mi a különbség a kriptovaluták között?
Egy lista összeállítása a különböző kriptovalutákról hetekbe telne. Vannak, amelyek biztonságosabbak, gyorsabbak, privátabbak és egyesek jobban programozhatóak.
A kriptovaluták világában van egy mondás, ami általánosságban igaz: Végezd el saját magad a kutatást.
Ez nem bunkóság, hanem annyit jelent, hogy légy körül tekintő, végezz alapos kutatásokat és több forrást használj mielőtt meghozol egy döntést.
A következő részben a blokkláncról fogunk beszélni, ez az a technológia, amely a kriptovaluták alapjául szolgál.
Mi az a blokklánc?

A blokklánc egy elosztott adatbázis, amely a hamisítást és a változtatást teljesen kizáró módon egy állandóan növekvő adatblokkokból álló lista nyilvántartását végzi.
Eleinte a blokkok kizárólag adatokat tároltak, majd képesekké váltak futtatható kódokat is tárolni, mint például az Ethereum.
A blokkok tartalmazzák a tranzakciós listát és az általuk tárolt programok elvégzett műveleteinek eredményeit. Ezen túl metaadatokat is tartalmaznak, amelyek az előző blokkhoz és időponthoz kapcsolják.
A Bitcoin legmeghatározóbb technológiai újítása az a blokklánc, amely nyilvános főkönyvként működik és tartalmazza a valaha volt összes Bitcoin tranzakciót.
A Bitcoin peer-to-peer (p2p) protokoll, aminek a hálózatához mindenki csatlakozhat, indíthat rajta tranzakciót és hitelesítheti blokkok létrehozásával. Ezért nevezik engedély nélküli protokollnak.
Az eredeti koncepciót felhasználták számos kriptovalutához és elosztott adatbázishoz is.
Ami minden esetben megtalálható a Bitcoin elosztott főkönyvének blokkjaiban.
- A kriptográfiával titkosított hash-e az előző blokknak.
- Egy időbélyeg (timestamp).
- Tranzakciós adatok
A blokklánc alapú adattárolásnak a legfontosabb funkciója az adatok megmásíthatatlanságának biztosítása. Ezért működik peer-to-peer (p2p) alapon számos felhasználó által működtetve és ellenőrizve.
A blokklánc az elosztott főkönyvi technológia egyik implementációja. Számos információtechnológiai újítást hozott ez az innováció és a jövőben sok új felhasználási területe lehet.
A blokklánc tényleg megváltoztathatatlan?
Ha megváltoztatunk egy blokkot az megváltoztatja az ujjlenyomatot és mivel az ujjlenyomat szerepel a következő blokkban a következő blokk is megváltozik.
Ha így cselekszünk azzal dominó effektust indítunk be és azt mindenki észre fogja venni.
Tehát nem.
A blokkokat mindenki szabadon letöltheti a hálózaton lévő többi embertől. Tehát, bármikor másolatot tudsz készíteni a teljes blokkláncról a számítógépedre.
Mindezt már tudtad és csak azt szeretnéd megtanulni, hogyan fektess be vagy kereskedj? Akkor olvasd tovább a cikket.
Kereskedés

Biztos hallottad már, hogy a kriptovalutákat és a blokklánc technológiát számos területen használják. A spekuláció az egyik legnépszerűbb ezek közül.
A kereskedés a rövid távú megközelítését jelenti a spekulációnak. A kereskedők folyton ki és be szállnak a pozíciókba.
De, honnan tudhatjuk, hogy mikor szálljunk ki vagy be?
Az egyik leggyakoribb módja a kriptovalutákkal való kereskedésnek a technikai elemzésen alapul. A technikai elemzők a grafikonokat az árak történelmi alakulását és egyéb technikai adatokat vizsgálnak. Ezen adatok alapján próbálják megjósolni a jövendőbeli árakat.
Lehet, hogy egyszerűen hangzik, de sok tanulás szükséges, hogy profi módon megtanuld.
Befektetés

A befektetők hosszú távon gondolkoznak és nem az azonnali megtérülést tartják szem előtt. Más szemszögből is elemzik az eszközöket.
Például mennyi profitot termel, milyen szakemberekből áll a csapat vagy mekkora a növekedési potenciál a vállalatban és még lehet számos más tényező is.
Sok befektető ezt a stratégiát követi, amit a kriptovilágban Hodl-nek hívnak. Ők hisznek az adott eszköz hosszú távú sikerében és sokáig nem is szándékoznak azt eladni.
De a lényeg, hogy neked kell döntened, hogy melyik a színpatikus számodra és ha megvan akár kezdheted is a kereskedést vagy a befektetést.
Passzív jövedelem

Idáig a befektetésről és a kereskedésről volt szó. Ezek a módszerek sokszor időigényesek és nem mindenki számára szimpatikusak.
Van viszont más lehetőség is arra, hogy pénzt keress.
Remek hír viszont, hogy a kriptovaluták világa rengeteg lehetőséget kínál a passzív jövedelem szerzésére.
A kriptovalutáidat fel tudod használni több módon is, hogy passzív jövedelemhez juss.
Miért nem csinálja ezt mindenki? Valószínűleg nem tudják.
Az egyik ilyen lehetőség a kölcsönadás mások számára biztonságos felületen, amivel kamatot kereshetsz. A másik lehetőség pedig a stakelés.
Spoiler Alert: Nem tartalmaz húst.
Mi az a stakelés (staking)?
A stakelés azt jelenti, hogy jutalmat kapsz az érmék zárolásáért. Tehát, ha egy olyan érmébe fektetsz be, amely támogatja a stakelést, idővel jutalmakat szerezhetsz.
Ha nem találsz módot arra, hogy alvás közben pénzt keress, akkor a halálodig dolgozni fogsz.
Warren Buffett
Adatvédelem és biztonság

Mi egy kriptovalutákkal foglalkozó weboldal vagyunk és ezáltal adatvédelmi és biztonsági témák is érintenek minket.
A digitális korszak komoly újításokat hozott magával. Ha nyitva hagyod a hűtőd ajtaját akkor az SMS-t tud küldeni sőt már a házad is lehet okos ház.
Sajnos a hackerek is folyamatosan tartják a lépést az újításokkal és számtalan érzékeny adatot ellopnak el, kihasználva a biztonsági réseket.
Ha szeretnéd megelőzni, hogy ellopják az adataidat vagy hogy nyomon kövessék a böngészéseidet érdemes alaposan utána járni és megelőzni a lehetséges problémákat.
Ezekben is megpróbálunk a lehető legtöbb segítséget nyújtani az oldalon megosztott információk által.

Remélem az Akadémiánk által jobban megérted a kriptovaluták csodálatos világát, hogy könnyen és biztonságosan el tudj benne igazodni.